Nabízíme


10 tipů, jak nepřibrat o vánocích


Kolik kilogramů průměrně přiberema o vánocích?

Provedené studie potvrzují, že během vánočních svátků přibíráme průměrně kolem 0.9kg. Nepřibírají snad jen děti a studenti. Takže chtít přes vánoce zhubnout mi přijde na hranici zbytečného sebemrskačství. Což si letos dát do plánu přes vánoce prostě nepřibrat?

V našich slovanských krajích láska prochází žaludkem. Určitě nemůžeme váhový přírůstek během 3!!! vánočních dnů svalovat na chladnější počasí a obalování se tukem na horší časy. Hlavním důvodem vyššího čísla na váze po vánočních svátcích je nejčastěji nadbytek dobrot v dosahu kolem nás a zároveň pohody na gaučíku. Jestli vám sem tam nějaký ten vánoční kilogram nevadí, taky dobře. Pro ty, co chtějí mít po vánocích stejné číslo v počtu kilogramů, jako před svátky, nabízím 10 tipů, jak na to. 

1.       Dejte ho tam – pohyb!

Naplánujte si na vánoční svátky pohyb. Ale opravdu si to zapište do kalendáře. Co je psáno, to je dáno. Mít sportovní aktivitu zapsanou na papíře či v diáři je pak pro nás mnohem závaznější než jen to „mít  v hlavě“. Neznamená to trávit sváteční den na cvičební podložce, právě naopak! Což procházka venku, jít si zaplavat, na běžky, jít si zabruslit, někdy je možné i o štědrém dnu vyjet na kole, zatančete si, zacvičte, protáhněte se podle videa. Pohyb venku vás odtáhne od mís cukroví a vyplaví endorfiny, které pak dodají další motivaci do pohybu.

2.       Jezte vědomě, bud´te mindfulness. 

Věnujte pozornost každému kousku, který chcete sníst. Když jíte, vychutnávejte si každé sousto. Rozžvýkejte ho o trochu déle než obvykle, vnímejte jednotlivé chutě, jak přicházejí a odcházejí. Počítejte s tím, že pocit sytosti se dostavuje po 20 minutách od začátku jedení. Za 20 minut toho jde snít docela dost, že? Při lákavé nabídce plných mís většinou náš pocit sytosti ignorujeme. Až si budete vkládat další kousek cukroví, zeptejte se sami sebe, jestli opravdu chcete ochutnat další? Vždyť už tu chuť znáte

3.       Držte jídelní režim snídaně-oběd-večeře + svačinky.

Neuždibujte mezi hlavními jídly, cukroví si klidně dopřejte na svačinu. Mnohdy jen neuždibovat mezi jídly plně stačí, abyste své kilogramy měli pod kontrolou.

4.       Zeleninu, kam se vejde.

O vánocích zařazujte dostatek zeleniny. Díky vláknině zelenina krásně zaplní žaludek, budete mít déle pocit sytosti, vyrovnanější hladinu krevního cukru a neměla by vás tolik honit mlsná.

5.       Pijte…vodu!

Místo slazených nápojů, limonádiček pijte vodu. Když džus, tak ředěný vodou. Tím ušetříte plno zbytečné energie z nadbytečného příjmu cukru z nápojů.

6.       Pozor na tekutou energii z alkoholu.

Alkohol obsahuje 30kJ na 100g, mnohdy můžeme z tvrdého alkoholu přijmout více energie než z oběda na stole.

7.       Používejte menší talířky.

Jídlo na menším talířku, v menším hrníčku, v nás vyvolává optickou iluzi většího množství. Jíme i očima.

8.       Místo kilogramů spíše hlídejte, aby vám padly kalhoty.

Pokud se po svátích vejdete do stejných kalhot jako před i se stejným pocitem máte vyhráno. Netrapte se, z jednorázového výkyvu hmotnosti. Může to být dáno tím, že jste snědli slané jídlo a díky obsahu soli zadržuje tělo více vody. Tu posléze vymočíte. Centimetry v pase jsou mnohem směrodatnější v úspěchu v udržení hmotnosti.

9.       Nakrmte o svátích hlavně duši místo žaludku.

Když nás zrovna neomezují omezení, jsou vánoce krásnou příležitostí setkání s rodinou, přáteli kamarády. Osobní setkání lze alespoň trochu nahradit i on-line "pokecem". Využijte aplikace, ve kterých se při hovoru i vidíte, potěšení z virtuálního setkání bude mnohem silnější, než jen z audio rozhovoru. Naplánujte si něco krásného pro potěšení duše, novou knihu, film, virtuální prohlídku výstavy, muzea, on-line koncert. 

A kdyby nic z 1. až 9. pravidla, tak určitě to nejdůlěžitější 10. pravidlo!

Šťastné a podle vašich představ,

Vám ze srdce přeje

Marie SkalskáPravidlo 10., pravidlo nejdůležitější! 

Less, stres! 

Pohodu, tu opravdovou! Vánoční pohoda není daná 15ti druhy cukroví a vypíglovaným bytečkem. Je daná vašimi vnitřními pocity, co opravdu CHCETE, POTŘEBUJETE. Nepodléhejte okolním tlakům, co by se mělo všechno stihnout a připravit. 

Myslíte, že Ježíšek k vám netrefí, když nebudou umytá okna? Vždyt´ se narodil v chlévě. K nám zatím cestu vždycky našel i s těmi špinavými okny.

Až budete mít pocit, že se toho na vás valí v předvánočním čase moc, položte si jednoduchou otázku. „Co se stane, když to neudělám?“. Ono se toho totiž mnohdy tolik nestane, ale naše mysl je mistr v plánování katastrofických scénářů. 

A vánoční kilogramy navíc?

Když budete dodržovat výše uvedená pravidla, tak děláte to nejlepší, nač se trápit, že by to nemělo vyjít? Myšlenkám na kilogramy navíc nevěnujte svou pozornost...neracionalizujte si, že to uděláte jinak, že se kilogramům vyhnete, nedávejte jim moc, aby vám braly energii. Když budete mít pocit, že se přeci jenom vkrádají do vaší mysli, udělejte 5 dřepů, pusťte si oblíbenou písničku a trochu si u ní trsněte, řekněte si „Jsem dobrá/ý, dýchám a mohu ovlivňovat svůj postoj vůči dění kolem mě“Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás