Nabízíme


Odpočívejte aneb jak na work-life balance


Work-life balance

Řeč je na téma odpočinek. Odpočívat se má, to ví přece každý. Je dobré spát dostatečně, to také všichni vědí. Nemá se nosit práce domů a ještě méně na dovolenou. Je dobré mít svého koníčka, při kterém odpočíváte. Je žádoucí si užít čas jen pro sebe…. A řídíte se tím? Dokážete si udržet tzv. work-life balance a cítit se u toho dobře?

Proč tedy neodpočíváme? 

Víme, že se odpočívat má, protože jsme potom výkonnější, efektivnější, máme lepší náladu a vše se nám lépe daří – a stejně odpočíváme tak málo… kvůli starostem v práci, bolesti pohybového aparátu, nedostatku volného času pro sebe, zodpovědnosti za rodinu, množství úkolů k řešení…

Aktivní nebo pasivní odpočinek? 

O plánování času jsme se již zmínili v minulém článku – nedá se naplánovat stoprocentně, ale pár minutek se dá ušetřit. Proč je nevyužít aktivním či pasivním odpočinkem? Jistě tušíte, čím si nejlépe odpočinete – někdo fyzickou aktivitou (vřele doporučujeme – navíc efekt vyplavovaných endorfinů vás pohodově naladí), někdo opalováním se na pláži, jiný návštěvou kina či divadla a asi všichni spánkem.

Představte si, jaké by to bylo cítit se odpočatě. Kolik práce bychom stihli, kolik chuti do života bychom měli, jakou pohodu bychom cítili… Co by vám k tomu mohlo pomoci?

Stojí to za to? 

Zkuste se zamyslet nad tím, zda činnosti, kvůli kterým oddalujete spánek, stojí za to (bezpochyby některé určitě ano), stejně jako další odpočinkové aktivity pro vaše tělo či duši. Bylo nutné odpovědět ještě na tento mail, kvůli kterému už nestihnu cvičení v šest? Bylo nutné se stresovat pondělní poradou, na kterou nakonec šéf nedorazil? Bylo nutné si zkrátit dovolenou kvůli schůzce, která se dala odložit? Takových otázek si asi můžete položit nespočet až po tu nejzávažnější – bylo nutné dělat všechny ty věci, kvůli kterým jsem se zhroutil vyčerpáním?

Práce nebo volný čas? 

Pro mnoho lidí je velmi složité oddělit práci od volného času – pořád hlodá nutkání podívat se do mailu, stále být připraven na telefonu, nebo alespoň mentálně řešit pracovní problémy. Pokud se toho chcete zbavit, řekněte si „co nejhoršího se mi může stát, když to neudělám?“ a naopak „co nejlepšího se mi může stát, když to udělám?“. Sami tak posoudíte, zda je to opravdu tak nutné, jak se na první pohled zdá.


MUDr. Ing. Tereza Hodycová

 



Databáze tipů, kde nabrat čas na odpočinek  (argumentace stylu „ano, ale“ zakázána!)


Ve volném čase vypnout pracovní mobil
V mimopracovní dobu nestahovat pracovní poštu
Smířit se s tím, že nikdy nevyřídím 100% mailů – klidně starší nepřečtené rovnou mazat (pokud to je důležité, stejně se vám připomenou)
Smířit se s tím, že za 8h v práci nelze stihnout objem práce adekvátní 14 hodinám
Běžte příkladem a nestyďte se, že potřebujete odpočívat – přesvědčíte svoje okolí svojí lepší výkonností
Připomínat si, kolikrát jste se již stresovali úplně zbytečně a vše dobře dopadlo
Co nejčastěji se alespoň vžívat do pocitů, které cítíte, když máte dostatek odpočinku
Zhodnotit si, zda mi to za to stojí
Pravidelně provozovat pohybovou aktivitu
Pravidelně se stravovat
Zavčas řešit bolesti pohybového aparátu, hlavy a očí
Do kalendáře si naplánovat čas, kdy se budu věnovat svému koníčku
Požádat o pomoc své blízké … i vzdálené (pokud myslíte, že by to k něčemu bylo)
Připomínat si, že když nejde o život, jde o h….



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás