Nabízíme


Natankujte dříve, než vám začne svítit kontrolka, aneb jak na motivaci?


Motivace je jako benzin

Motivace je jako benzin, který lijeme do motoru naší pevné vůle.  Pevná vůle nestačí, když není benzin, který by ji poháněl. Pojďme tedy nahlédnout, jak lze i svépomocí s motivací pracovat tak, abychom si včas natankovali.

V první řadě je třeba si ujasnit, co vlastně chcete.  Víte to? Pokud se vám ta otázka zdá triviální, věřte nebo ne, mnoho lidí má problém na ni odpovědět. Často se nám totiž stává, že spíše přemýšlíme nad tím, co nechceme a na přemýšlení o tom, co bychom si přáli, již nezbývá čas.

 

Jaký je váš cíl v oblasti životního stylu?

Zkuste se tedy zamyslet, jaké by to bylo, kdybyste již dosáhli toho, co chcete v oblasti životního stylu (a nejen jeho). Zaměřte se na všechny vjemy, jak byste se cítili, jak by to vypadalo, jak by to vonělo, chutnalo … nesmějte se, přeci o tom naše pocity přesně jsou… zkrátka, co nejpodrobněji zanalyzujte stav, kterého byste chtěli dosáhnout, váš ideální scénář.

 

Životní styl a motivace slečny Kláry

Když se vrátíme k naší slečně Kláře z minulého článku, která přibrala 10kg za dva roky, trpí stresem a bolestmi zad a je velmi nespokojená se svým životním stylem. Co chce Klára? Chce se cítit fit – chce se oblékat do menších velikostí oblečení, chce se cítit odpočatě, chce vyběhnout schody a nezadýchat se, chce mít více energie do života, chce být úspěšná v práci a cítit z toho radost, zadostiučinění atd. atd.

Tak, a vy?… teď už asi také víte. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jaký první krok je třeba udělat směrem k vašemu cíli. Zkuste najít ten co nejnepatrnější krůček a nemyslete vůbec na to, že může být váš cíl hodně vzdálený. Máte krůček? Jste na startu!

 

První krůček ke změně životního stylu

Co by mohl být první krůček naší Kláry? Zhubnout, zvýšit si fyzickou kondici …. Nikoli, to jsou obrovské kroky. Ano, směr je správný, ale my potřebujeme malý krůček! Aby mohla Klára zhubnout a zlepšit si kondici, musí pro to začít pravidelně jíst, najít čas na pravidelný pohyb… na to, aby mohla pravidelně jíst, je třeba, aby si včas vzpomněla, že má něco sníst a hlavně měla jídlo po ruce. Aby měla jídlo po ruce, musí si předem naplánovat, kde ho tedy vezme – zda si skočí do obchodu při cestě do práce, zda si připraví jídlo doma, nebo si nechá přivést kurýrem nebo si skočí do místního bufetu atp. Možností je spousta. Takže možná jeden z prvních krůčků by mohl být – naplánovat si, kde vezmu jídlo pro pravidelné stravování.

Pokud máte ten svůj krůček, který můžete i po cestě ještě dále zmenšovat – je to pro dobro věci  - snažte si přesně popsat jeho realizaci. Co to tedy znamená pro Kláru? Naplánovat si jídlo – musím se na cca 10-15 minut zamyslet, jaké vlastně má možnosti (ty jsme si již shrnuli) a jak konkrétně to udělá. Rozhodne se, že si koupí jídlo v obchodě vždy po cestě do práce – to obnáší, že musí vyrazit o 10 minut dříve, aby to stihla.

 

Pevná vůle aneb kolik jsme ochotni zaplatit

Ještě, než přistoupíme k realizaci, zkuste ještě chvilku popřemýšlet, co vám uskutečnění tohoto krůčku dá a co vám vezme – zkuste vymyslet aspoň 3 možnosti.

U Kláry by to mohlo být – dá jí to dobrý pocit, lepší soustředění v práci, postupné snižování nadváhy (pokud bude volit rozumnou skladbu stravy – ale o tom zase jindy), zmírnění nervozity způsobené nízkou hladinou cukru v krvi atd. atd.

Vezme jí to oněch 10 minut v obchodě, o které by třeba déle spala, nebo se měla čas lépe namalovat nebo mohla vyřídit jeden pracovní telefonát navíc…. Cokoli.

Je známo, že když si ujasníme, co za určitý krok „platíme“ mnohem lépe se s ním dokážeme utkat, pokud se dobrovolně rozhodneme tuto cenu zaplatit. Tak co, jste ochotni za ten svůj první krůček zaplatit? A víte také proč? … protože chcete dosáhnout vašeho cíle… a pevná vůle k vám pak přijde sama.

 

Konkrétní termín - kdy to udělám?

Nezbývá, než poslední závazek – kdy ten první krůček udělám – naprosto konkrétně (ve čtvrtek tento týden večer, nebo dnes v 17.00, nebo v neděli po zprávách….). Tento termín (čas) a úkol si zapište!


Takže … máte natankováno? Pokud ano, šťastnou cestu!

MUDr. Ing. Tereza HodycováJak natankovat motivaci?

1) Ujasnit si, co chci - do co největších podrobností – není od věci si to co nejčastěji připomínat (na to je nejlepší si to zapsat, nakreslit či jinak zviditelnit)
2) Jaké kroky je třeba podniknout, abychom cíle dosáhli
3) Jaký krok je třeba udělat jako ten první – co nejmenší krůček
4) Co mě uskutečnění tohoto krůčku stojí
5) Kdy krůček udělám – konkrétní termínPotřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás