Nabízíme


Potravinové sportovní doplňky, které mají ověřený efekt 1. díl.


Sportovní doplňky stravy, fungují?

Úvodem mám morální potřebu zdůraznit, že se sportovec, který má pestrý jídelníček s dostatkem živin, bez potravních doplňků zcela obejde. Nicméně, jak se vyznat v záplavě podpůrných prostředků, doplňků, které slibují zlepšení výkonu, oddálení únavy? Který doplněk opravdu příznivě ovlivní sportovní výkon a kdy platíme za lesklý obal či plastovou lahvičku, případně si můžeme poškodit i zdraví? Nespoléhejte, prosím, na to, že všichni výrobci mají na srdci naše blaho a zlepšení sportovního výkonu, obchod je obchod. Opravdu funkčních doplňků, jejichž efekt potvrdila „medicína založená na důkazech“ (EBM Evidence Based Medicine) je mnohem méně než těch, které, někdy až zázračné, slibované efekty nemají prokázané. V posledních letech je zásadní důraz kladen zejména na bezpečnost používaných doplňků.

Podle čeho se při výběru potravinových sportovních doplňků řídit?

Panel expertů Australského Institutu Sportu (AIS) sestavil „Sport Supplement  Program“, který hodnotí efektivitu doplňků na základě výsledků medicínských studií. Potravní doplňky ve vztahu ke sportovnímu výkonu dělí podle jejich bezpečnosti a efektivity do 4 skupin: A, B, C, D. Seznam je neustále aktualizován, některé suplementy, tím, jak získáváme další informace o jejich účinnosti, jsou přeřazovány mezi jednotlivými kategoriemi. Rozdělení, které uvádím, je platné akutálně k červnu 2018.

Skupina A, doplňky, které mají potenciální, resp. vysoce pravděpodobný příznivý efekt na sportovní výkon:

Doplňky ve skupině A jsou rozděleny do 3 kategorií: 

1. sportovní potraviny

2. medicínské léčebné prostředky

3. doplňky podporující výkon

1. „Sportovní potraviny“ speciální produkty, které jsou praktickými zdroji živin, ale neměly by být konzumovány místo běžné stravy.

 Doplněk

Fyziologické funkce látky

Předpokládaná funkce doplňku

Ověřená funkce doplňku

Tekuté náhrady jídla

Roztoky či práškové směsi s vysokým obsahem sacharidů, středním obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuků.

Jednoduchá a praktická náhrada jídla.

Mohou pomoci sportovcům při růstovém spurtu, při vysokých tréninkových dávkách a těm, kteří chtějí nabrat aktivní svalovou hmotu.

Sportovní tyčinky

Kompaktní zdroj sacharidů a bílkovin s vitamíny a minerály

Dodávají energii, zlepšují výkon, podporují regeneraci

Jsou užitečné jako pohodlný, praktický zdroj sacharidů a bílkovin. Složení je uzpůsobeno tak, aby poskytly klíčové živiny, jsou dražší než standardní potraviny.

Sportovní nápoje

Nápoje s obsahem 6-8% sacharidů s elektrolyty (sodíkem a draslíkem).

Poskytují rychlou rehydrataci, udržují dostatek sacharidů během sportovního výkonu.

Jsou užitečné při sportovním výkonu trvajícím více než 60min, zlepšují výkon a rehydrataci. Složení jsou různá na před, během a po výkonu. Nemají být náhradou vody jako základu pitného režimu během dne.

Sportovní gely

Koncentrovaný zdroj lehce stravitelných sacharidů.

Zdroje sacharidů během sportovního výkonu.

Jednoduchý způsob, jak přijímat sacharidy během sportovního výkonu. Měly by být užívány s vodou, aby byla zajištěna správná hydratace. Některé gely mohou obsahovat kofein, triglyceridy či obojí. Mohou způsobit zažívací obtíže.

Elektrolytové gely a kapsle

Obsahují sodík a draslík, elektrolyty, které nejčastěji ztrácíme pocením.

Účastní se rychlé rehydratace, kompenzují ztráty pocením.

Mohou být efektivní při velkých ztrátách tekutin pocením při vytrvalostních aktivitách.

Syrovátkový protein

Jedna z bílkovin obsažena v mléce. Nachází se ve „vodní složce“, která se oddělí při tvorbě tvarohu.

Podporuje tvorbu svalové hmoty a regeneraci.

Syrovátkový protein pravděpodobně v kombinaci se silovým tréninkem podporuje tvorbu svalové hmoty. U netrénovaných jedinců zlepšuje regeneraci možná i lépe než samotné sacharidy. U trénovaných sportovců toto není potvrzeno.

Co patří mezi další doplňky sportovní výživy ze skupiny A, tj. s ověřeným efektem si můžete přečíst v následujícím článku. 

MUDr. Marie Skalská

článek vyšel v Behej.comSkupina A:

Doplňky používané ve specifických situacích a dle potřeby, které mají vědecky prokázanou efektivitu. Účinky byly potvrzené vědeckými, správně vedenými studiemi.  Tyto doplňky slouží budˇ jako zdroj energie či zdroj živin pro specifické potřeby sportovců. 

Skupina B:

Doplňky, které jsou novější a nemají ještě plně potvrzené příznivé účinky, nicméně dle předběžných výsledků se u nich očekává příznivý efekt na sportovní výkon.

Skupina C:

Doplňky, u kterých příznivý efekt nebyl potvrzen, neprokázaly zlepšení výkonnosti, případně naopak mohou výkonnost zhoršovat. Do této skupiny bohužel patří největší skupina suplementů, navzdory tomu, že jsou bez příznivého efektu. Někdy v této skupině mohou být látky, které sice mohou mít nějaký příznivý efekt, nicméně je tak malý, aby byl ve skutečnosti významný a užitečný.

Skupina D:

Doplňky, které jsou zakázané, případně jsou vysoce rizikové z důvodu kontaminace zakázanými látkami (např. steroidy), které mohou vést k pozitivnímu dopingovému testu.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás