Nabízíme


Kde bolí nejčastější zranění z běhu


Jaké mám běžecké zranění, když mě po běhu bolí:

  • koleno - patelofemorální syndrom nebo iliotibiální syndrom

Bolest kolen je přítomna u patelofemorálního syndromu. Tj. v oblasti čéšky („jabka“) umístěné na přední straně kolenního kloubu.  Bolestivé je většinou okolí čéšky nebo hluboko "v koleni" pod čéškou. Charakteristické je, že bolest se zvýší při manipulaci s čéškou. Bolí to více při zatlačení na čéšku, jejím posunutím do strany či tlakem do kolena, bolestivý může být i poklep na čéšku. Delší sezení, namáhavější chůze do schodů, chůze v kopcovitém terénu obtíže zhoršuje.

Bolestí kolene se také může projevit iliotibiální syndrom. Vzniká při přetěžování struktur kolenního kloubu. Iliotibiální syndrom může bolet pouze v koleni, ale stejně tak může bolet celá zevní strana stehna až do boku. Při iliotibiálním syndromu se vytvoří v oblasti kolene pálivý otok, který může imitovat zranění kolenního kloubu. Bolest se zhoršuje při dopadu a může přetrvávat i posléze v klidu. Díky častějšímu držení kyčelních kloubů ve vnitřní rotaci máme my ženy iliotibiální syndrom častěji než muži.
  • přední strana bérce, holeň - mediální tibiální stresový syndrom

Bolestí na vnitřní straně bérce nad kotníkem se projevuje mediální tibiální stresový syndrom. Nejčastěji je bolest lokalizována na vnitřní straně bérce, kde se šlachy upínají ke kosti. Pravděpodobně je MTSS způsoben zánětem okostice. Někteří autoři MTSS považují za rané stádium stresové zlomeniny. Velmi často se mediální tibiální stresový sydndrom objeví při náhlém zvýšení naběhaných kilometrů, při začátku sezóny, u začátečníků.
  • oblast spodní části paty - patní ostruha

Zde nejčastěji bolí tzv. plantární fasciitida neboli patní ostruha. Většinou se bolest pod patou objevuje s prvními kroky v ranních hodinách či po delší době nečinnosti. Bolest je nejčastěji největší ráno, má tendenci se s fyzickou aktivitou snižovat, nicméně v pokročilém, protrahovaném stavu může bolest přetrvávat celý den. Příčiny patní ostruhy jsou různé, multifaktoriální, nejčastěji je uváděno právě mechanické přetížení.

Milé běžkyně a běžci, jak se těmto zraněním vyhnout si přečtěte v našem dalším článku ZDE.

Pokud se vám zraněním vyhnout nepodařilo, přečtěte si, jak postupovat při jejich „domácí“ léčbě ZDE.

MUDr. Marie Skalská

Nejčastější běžecká zranění postihují svaly, šlachy, klouby a případně kosti dolních končetin. Vznikají spíše po opakovaném běhu, než že by vznikala po jednom samostatném běhu. Zranění z běhu se týkají hlavně kolen, pat a oblastí svalových úponů. První pomoc při jejich léčbě je klidový režim.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás