Nabízíme


Prevence běžeckých zranění


Mezi nejčastější běžecká zranění patří patelofemorální syndrom, iliotibiální syndrom, mediální tibiální stresový syndrom, plantární fasciitida neboli syndrom patní ostruhy. Kde se bolestivě tato zranění projevují si můžete přečíst v našem článku ZDE.

Pojďme projít hlavní zásady, jak se zraněním z běhu vyhnout.

Mějte svůj běžecký plán.

Na internetu je možné stáhnout množství tréninkových plánů, schémat, jak běhat nejrůznější délky tratí. Najděte si plán, který odpovídá vaší aktuální fyzické kondici a jehož cíle jsou reálné, nesnažte se strhat rekordy. Vždy je jednodušší přejít na vyšší úroveň než podstoupit nucený klid pro běžecké zranění způsobené nepřiměřenou námahou. Riziko běžeckého zranění se zvyšuje při dávce více než 65km týdně. Pokud s během začínáte, navyšujte počty kilometrů a běžecké tempo pozvolna. Věřte, že získat kondici u běhu jde velmi snadno.

Zařazujte protažení, zahřátí.

Než se rozběhnete, zařaďte pár cviků dynamického stretchingu. Slouží k prokrvení hlavních svalových skupin, rozhýbání velkých nosných kloubů. Stretching zaměřte hlavně na velké svalové skupiny dolních končetin stehna, lýtka, kyčelní kloub, kotník. Než se rozběhnete do plného tréninkového tempa, začněte zvolna. Klidně v úvodu tréninku zařaďte 0,5km svižné chůze, kterou zahřejete svaly a zabráníte jejich přetížení na základě špatného rozcvičení.

Střídejte, obměňujte, posilujte.

Zařazujte různé pohybové aktivity, plavání, jízdu na kole, na běžkách, míčové hry, tenis, nemělo by to být jen o běhání. Tím, že zatěžujete různé svalové skupiny, snižujete šanci na přetížení a následné svalové zranění namáhaných skupin svalů. Pravidelně zařazujte posilování. Nemám na mysli tahání želez v posilovně, já sama mám nejradši cvičení s vlastní váhou těla, někdy se může tělo pořádně pronést. Posilovací cvičení byste měli zařazovat nejlépe 2x týdně, zaměřujte se hlavně na tzv. střed těla, CORE.  Využijte intervalových tréninků s vysokou intenzitou tzv. HIIT, dokážou zkrátit dobu cvičení při vysoké efektivitě. Na druhou stranu pro kvalitní sportovní výkon je nutná i regenerace, kterou splníte zařazením odpočinkových dnů.

Správné boty na běhání.

Výběru bot věnujte větší pozornost než barvě trička a elesťáků…Jednoduchá kontrola, zda je potřeba již běžeckou obuv vyměnit je kontrola podrážky. Pokud začíná být sešlapaná, nastává čas na výměnu. Pro výměnu bot se užívá vzdálenost mezi 500-800 odběhanými kilometry, ale nemusí to platit zcela přesně a zrovna pro vás.

Terén běhu rozhoduje.

Pokud to jde, běhejte na měkkém povrchu. Ideální jsou lesní cesty, běžecké pásy. Dopady na tvrdý betonový či asfaltový povrch není pro vaše nohy nic přínosného, právě naopak. Při dopadu při běhu se zvyšuje vaše hmotnost 3x, což nosným kloubům rozhodně neprospívá. Při běhání v nerovnostech, terénu,se snažte běžet oběma nohama na stejné úrovni. Jedno z nějčastějších běžeckých zranění - iliotibiální syndrom může vzniknout právě při běhu, kdy jedna noha běží v „kopci“ výš než druhá.

Jak se běžecká zranění léčí, si přečtěte v našem dalším článku ZDE.

MUDr. Marie Skalská

Neexistuje zcela spolehlivé unverzální doporučení, abyste se s jistotou běžeckým zraněním vyhnuli, nicméně dodržováním těchto zásad snížíte maximálně své riziko:  

  • navyšujte naběhané vzdálenosti, časové úseky a tempo běhu postupně
  • v týdnu zařazujte 1-2 odpočinkové dny
  • kromě běhání zařazujte i jiné sportovní aktivity, 2x týdně posilujte hlavně střed těla .
  • pečlivě vybírejte běžeckou obuv, je-li podrážka sešlapaná, neváhejte s výměnou obuvi
  • běhejte na měkké povrchu, pokud můžete, vyhněte se betonovému, asfaltovému povrchu
  • když běháte v terénu, snažte se běhat tak, abyste měli obě nohy na stejné úrovni



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás