Nabízíme


Sportovní potravinové doplňky, které mají ověřený efekt, 2 díl.


Systém hodnocení účinnosti jednotlivých potravinových sportovních doplňků podle Australského institutu sportu jsme si vysvětlili v předchozím článku o potravinových sportovních doplňcích.  
V tomto návazném článku stále zůstáváme ve skupině A, tj. u doplňků, které mají vysoce pravděpodobný příznivý efekt k podpoře sportovního výkonu a podrobněji se podíváme na 2. skupinu na tzv. medicínské léčebné prostředky.


 2. Medicínské léčebné prostředky

Medicínské léčebné prostředky se užívají v léčebné praxi nejenom u sportovců. Pokud přemýšlíme, že tento léčebný prostředek u sportovce podáme, je třeba mít ověřeno, nejčastěji laboratorními testy, že daná látka, kterou medicínský léčebný prostředek obsahuje, v organismu není v dostatečném množství a je na místě jí dodat doplňkem. Dávkování je vždy individuální, pod lékařským dozorem a dle aktuální potřeby sportovce.

Doplněk

Fyziologické funkce látky

Předpokládaná funkce doplňku

Ověřená funkce doplňku

Železo

Nezbytný minerál podílející se na přenosu kyslíku a imunitních funkcích. Zlepšuje kapacitu pro přenos kyslíku. Nízkou hladinou železa jsou ohroženy osoby s nízkým energetickým příjmem, ženy, těhotné sportovkyně a osoby adaptující se na trénink ve vysoké nadmořské výšce. Osoby z těchto rizikových skupiny a sportovci s anemií budou z řádného příjmu železa profitovat.

Multivitaminy - minerály

Poskytují minerály a vitamíny pro fyziologické funkce. Zajišťují dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Mohou být výhodné pro osoby s omezeným energetickým příjmem, s nedostatečně pestrým jídelníčkem, s nízkým příjem ovoce a zeleniny, nedostatkem celozrnných potravin. Vždy je třeba uvažovat o individuálních, konkrétních chybějících vitamínech a minerálech.

Vápník, vitamín D

Nezbytný minerál pro tvorbu a kvalitu kostní hmoty. Zabraňuje osteoporóze (řídnutí kostí) a zlomeninám. Je velmi dobře dokumentováno, že adekvátní dávka vápníku a vitamínu D zejména během dospívání a časné dospělosti je prevencí osteoporózy. Doplnění vápníku je vhodné zejména pro osoby s intolerancí laktózy, s nízkým energetickým příjmem, s nepravidelnostmi menstruačního cyklu.

Probiotika

Probiotické bakterie jsou živé součásti stravy, najdeme je v jogurtu, kefíru, kysaném zelí, sojové pastě natto miso, v korejském pokrmu ze zelí kimchi) Mají příznivý vliv na zažívací trakt, zlepšují imunitní funkce, upravují hladiny krevních tuků, snižují krevní tlak a mají příznivý vliv na alergie. U sportovců, kromě sekundární zdravotních benefitů, pravděpodobně mohou zlepšovat regeneraci, skrze imunitní odpověďˇ při únavě a stejně tak díky zlepšení imunitních funkcí působí primárně preventivně proti infekcím.

V návazném 3. díle článku si zařadíme konkrétní doplňky, které podporují sportovní výkon. 

MUDr. Marie Skalská Skupina A:

Doplňky používané ve specifických situacích a dle potřeby, které mají vědecky prokázanou efektivitu. Účinky byly potvrzené vědeckými, správně vedenými studiemi.  Tyto doplňky slouží budˇ jako zdroj energie či zdroj živin pro specifické potřeby sportovců. 

Skupina B:

Doplňky, které jsou novější a nemají ještě plně potvrzené příznivé účinky, nicméně dle předběžných výsledků se u nich očekává příznivý efekt na sportovní výkon.

Skupina C:

Doplňky, u kterých příznivý efekt nebyl potvrzen, neprokázaly zlepšení výkonnosti, případně naopak mohou výkonnost zhoršovat. Do této skupiny bohužel patří největší skupina suplementů, navzdory tomu, že jsou bez příznivého efektu. Někdy v této skupině mohou být látky, které sice mohou mít nějaký příznivý efekt, nicméně je tak malý, aby byl ve skutečnosti významný a užitečný.

Skupina D:

Doplňky, které jsou zakázané, případně jsou vysoce rizikové z důvodu kontaminace zakázanými látkami (např. steroidy), které mohou vést k pozitivnímu dopingovému testu.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás