Nabízíme


Abdomino-gluteální index, waist-hip ratio, poměr pas-boky


Abdomino-gluteální index

Abdomino-gluteální index (AGI) je možný parametr k posouzení rozložení tělesného tuku. Vyplynul z poznatku, že více rizikové je uložení tělesného tuku v horní polovině trupu, typické pro muže tzv. mužská, androidní obezita, obezita typu jablíčko. Toto uložení je rizikové pro srdečně-cévní onemocnění (infarkt myokardu, mozkovou příhodu.  Uložení tuku v dolní polovině, které charakteristické pro ženy , gynoidní obezita, obezita typu hruška s sebou tato rizika nenese.


                                                         Abdomino-gluteální index se vypočítá takto:

                                                  AGI=(obvod břicha v cm/obvod hýždí v cm) x 100

Kde měříme obvod hýždí a pasu

Obvod hýždí měříme v místě jejich největšího obvodu. Obvod pasu pro určení abdomino-gluteálního indexu je měřen v rovině bodu omphalion neboli pupku.


Waist-hip ratio WHP), poměr pas-boky

Waist-hip ratio (WHP) je parametr analogický abdomino-gluetálnímu indexu, avšak měření obvodu pasu se provádí v místě tzv. anatomického pasu. Anatomický pas měříme v polovině vzdálenosti mezi posledním dolním žeberem a ohrním okrajem lopaty kosti kyčelní. Přesný postup měření obvodu pasu najdete ZDE.

Waist-hip ratio přesněji vystihuje rizikovost androidního uložení tuku, díky lokalizaci měření obvodu pasu má však menší spolehlivost.

MUDr. Marie Skalská 

 Kriteria hodnocení pro abdomino-gluetální index AGI a pro hodnocení waist-hip ratio WHR, poměru pas-boky.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás