Nabízíme


Abyste nebyla 10.- prevence nádoru prsu


Výskyt nádoru prsu v České republice

Diagnozu nádoru prsu bohužel v České republice uslyší každá 10. žena. Výskyt tohoto onemocnění se posouvá ke stále nižším věkovým ročníkům.

Kdy na mammograf?

Mamografické vyšetření nejúčinnější a nejefektivnější metodou zjištění rakoviny prsu v raném stádiu. Ženám starším 45 let je hrazeno toto vyšetření jednou za dva roky z veřejného zdravotního pojištění. Ženy potřebují k vyšetření průvodní list tzv. žádanku od svého gynekologa nebo praktického lékaře.

ZDE si naleznete přehled screeningových mamografických center v České republice.

Kdy na sonografické vyšetření prsou?

Pro mladé ženy, které ještě nesplňují věkovou hranici k mamografickému vyšetření je vhodné jednou za dva roky preventivní sonografické vyšetření prsou.  Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění a provádí ho také mamografická centra.

Samovyšetření prsou

V rámci prevence je také důležité provádět pravidelné měsíční samovyšetření prsu. Jak správně toto samovyšetření provádět si přečtěte ZDE.

MUDr. Marie Skalská

 

 Kdy zpozornět, že je třeba vyhledat lékaře kvůli „prsu“?

  • pokud si v prsu nahmatáte hmatný útvar
  • pokud se objeví krvavý výtok z bradavky
  • pokud se objeví změna tvaru bradavky či kůže prsu, vtažení kůže, zčervenání prsu, kůže je tuhá, póry jsou více viditelné, okolí bradavky a dvorce se pokryje šupinami, kůže je křehká

Milé dámy, pokud jakoukoliv z výše vyjmenovaných změn zpozorujete, neotálejte s návštěvou svého gynkeologa či praktického lékaře. Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás