Nabízíme


Sladké nebezpečí - diabetes mellitus


 

Inzulín jako turista naší krví

Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické onemocnění, při kterém náš organismus není schopen udržet hladinu krevního cukru v normálním rozmezí (3,5-6,0mmol/l). Podle toho, jaký je důvod této poruchy, rozlišujeme cukrovku na vícero typů.

Nejčastěji se vyskytující je cukrovka 2. typu, kterou dle posledních údajů trpí v České republice skoro 900 000 pacientů. Podstatou cukrovky 2. typu je špatná funkce inzulínu, což je hormon produkovaný slinivkou břišní. Představte si inzulín jako turistu, plujícího naší krví, jehož úkolem je přeskočit s krevním cukrem schovaným v batohu na zádech do svalové a tukové buňky. Při diabetu 2. typu se z turisty stává kulhající stařík o berlích, který už do buňky nepřeskočí a zůstává i s glukózou stále v krevním řečišti, takže hladina krevního cukru neklesá. Tento stav nazýváme insulinová rezistence. Vzhledem k přetrvávající vysoké hladině krevního cukru, dostává slinivka signály k vyplavování dalšího inzulínu, aby hladinu krevního cukru snížila. Chromý inzulín je však unavený a pluje krví dále, aniž by někam skákal.  Tím se dostává organismus do nežádoucího stavu hyperglykemie tj. vysoké hladiny krevního cukru a také nežádoucí hyperinzulinemie. Obě zvýšené hladiny jsou pro náš organismus škodlivé. Po určité době stimulace se naše vysílená slinivka vyčerpá a může postupně přestat produkovat inzulín vůbec.  

Výskyt cukrovky 2. typu

Už dávno neplatí, že cukrovka 2. typu je „stařecká“. S poklesem fyzické aktivity a nárůstem konzumace potravin s vysokým obsahem tuků a sacharidů se začíná tento typ cukrovky vyskytovat u stále mladších pacientů. Nejsou výjimkou pacienti s diabetem 2. typu diagnostikovaným před dovršením 40cítky.

Co je cukrovka 1. typu? 

Druhý nejčastěji se vyskytující typ je cukrovka 1. typu, kterou v České republice trpí cca 45 000 pacientů. Při cukrovce 1. typu dojde ke kompletnímu útlumu produkce inzulínu. K tomuto stavu vede reakce imunitního systému, který postupně zničí svou vlastní tkáň slinivky břišní tj. mluvíme o autoimunitním onemocnění. Jedinou možnou léčbou cukrovky 1. typu je podávání inzulínu.

Známe i další typy tohoto onemocnění, ty se však vyskytují v mnohem menších počtech než výše dvě uvedené formy.

Cukrovka a její komplikace

Cukrovka urychluje proces aterosklerozy,  je významným rizikovým faktorem onemocnění srdečně-cévních onemocnění třeba  infarktu či mozkové příhody. Diabetik je v téměř  stejném riziku srdečně-cévního onemocnění jako osoba, která již srdeční příhodu prodělala. Cukrovka je nejčastějším důvodem slepoty po 20. roce věku, selháním funkce ledvin. Kromě úrazů je také cukrovka nejčastějším důvodem amputací končetin.  Záludnost cukrovky tkví v tom, že nemoc jako taková nebolí, ale její komplikace jsou smrtelné.

MUDr. Marie Skalská


 Pohybová aktivita a rozumně sestavený jídelníček- tzv. režimová opatření,  jsou na stejné úrovni jako léky na cukrovku. Již 15 minut pohybové aktivity příznivě ovlivní hladinu krevního cukru. Pokud diabetik zhubne o 5-10% své aktuální hmotnosti, sníží si riziko komplikací cukrovky o 50%. To zato stojí, že?Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás