Nabízíme


35 léků v jedné pilulce, co je to za zázračnou medicínu?


Co je to za lék, který v jedné tabletce působí proti 35ti chronickým chorobám, není na předpis a je zdarma?
Co je to zázračnou medicínu, kterou neseženete v žádné lékárně a přeci je účinnější než kulaté pilulky?
Co je to za zázrak, který máme všichni po ruce a přeci ho 2/3 populace neužívají tak dostatečně, jak by měli?

Je to pohyb. Naše tělesná i dušení pohoda je nejvíce ovlivněna trojicí vzájemně se ovlivňujících činitelů: výživa + fyzická aktivita + kompenzace stresu, chcete-li odpočinek. Ve svém dopadu má množství fyzické aktivity na naši zdravotní prognózu, zejména na onemocnění srdce a cév a výskyt nádorů, silnější vliv než skvěle poskládaný jídelníček. Ačkoliv se jídelníček Čechů během posledních desetiletí zlepšuje, na našich talířích navyšujeme množství zeleniny, ubíráme množství tučných mas, s pohybovou aktivitou je to přesně naopak. Na každých 10 let klesá Čechům množství pohybu o 30%. K rapidnímu poklesu rutinního pohybu došlo rozšířením dopravy. Studie říkají, že jsme dostupností aut snížili denní množství kroků o 50-70%.

Co dělá pohyb s naším srdcem? Infarkt a pohyb.

V roce 1953 se jako první začal zabývat vlivem poklesu fyzické aktivity na naše zdraví Jeremiah Morris. Jeho práce je milníkem poznatků vlivu denní fyzické aktivity na nemocnost a úmrtnost.  Morris vysledoval, že řidiči dvoupatrových londýnských autobusů, kteří pro kontrolu lístků museli vystoupat do 2. patra autobusu, měli o 30% nižší výskyt srdečně-cévního onemocnění než řidiči z jednopatrových autobusů, kteří nemuseli vstávat od volantu. A i když se u některých „dvoupatrových řidičů“ následně rozvinulo onemocnění srdce, průběh onemocnění, byl mírnější, s menší úmrtností než u neaktivních řidičů. Uvažme - taková maličkost jako dvě patra schodů!

Morrisovy výsledky potvrdily, že ke snížení rizika úmrtí na infarkt o téměř 60% procent stačí i mírně navýšení denního rutinního pohybu.

Co dělá pohyb s naším krevním cukrem? Cukrovka a fyzická aktivita

V klidové situaci, když sníme potravinu, která obsahuje sacharid, naše slinivka vyplaví hormon inzulín. Inzulín je přenašeč cukru glukózy. Při cukrovce 2. typu, masivně narůstajícím onemocnění civilizované populace, dochází k tomu, že inzulín začíná selhávat, buňky přestávají na inzulín reagovat (tzv. inzulinová rezistence) anebo se slinivka vyčerpá a přestává inzulín vyplavovat (tzv. inzulinová deficience). V ten moment má pohyb zcela zázračnou funkcí. Již po 15ti minutách pohybové aktivity může glukóza vklouznout do buňky, aniž by k tomu potřebovala svůj přenašeč inzulín. Mluvíme o tzv. non inzulin dependentním transportu glukózy. Tento příznivý efekt, který funguje u diabetiků stejně jako u zdravých osob, přetrvává 24 hodin. To znamená, že již 15 minut pohybu nám příznivě ovlivní hladinu krevního cukru a zároveň si tím šetříme produkci vlastního inzulinu na další den.

Když pohyb chybí

Již po 3 dnech bez pohybu se nám inzulinová rezistence horší. Studie potvrzují, že již po týdnu sníženého denního množství kroků dochází ke zhoršení tolerance glukózy při orálním glukózovém testu o 53%, po 3. týdnu dokonce o 79%.

Data potvrzují, že již po 2 týdnech, kdy významně omezíme fyzickou aktivitu, dojde ke zhoršení kardio-respirační zdatnosti. Po dvou týdnech inaktivity se nám mění tělesné složení. Na dolních končetinách vzrůstá %podíl tukové hmoty a úkor aktivní svalové hmoty, aniž by se měnilo BMI.

My a pohyb?

Nemusíme být perfektní, ale že každý krok a každá minuta, kterou strávíte pohybem navíc, se počítá. I 15 minut chůze místo jízdy autem, i vynechání výtahu nám dává kladné body.

A vězte, prosím, že cvičí ne ten, kdo má čas, nýbrž, kdo si čas udělá! 

Alespoň trochu pohybu do každého dne vám přeje

MUDr. Marie Skalská

Článek vyšel v jarním "speciálu" 2019 časopisu  JOGA DNES.Fyzická aktivita, či cvičení je prevencí vůči:

·        Předčasnému úmrtí, biologickému stárnutí

·         snížení srdečně-cévní zdatnosti

·         sarkopenii (úbytku svalové hmoty)

·         metabolickému syndromu (souboru příznaků identifikujících osoby se zvýšeným rizikem infarktu a cukrovky 2.  typu)

·         obesitě

·         inzulinové rezistenci, prediabetu, cukrovce 2. typu

·         ne-alkoholické jaterní steatóze

·         ischemické chorobě srdeční (nejčastěji známe jako infarkt)

·         onemocnění periferních tepen

·         vysokému krevnímu tlaku

·         mozkové příhodě

·         srdečnímu selhání

·         poruše funkce endotelu (výstelky cév)

·         poruše hladin krevních tuků

·         hluboké žilní trombóze

·         poruchám rozumových funkcí

·         depresi a úzkosti

·         osteoporóze (řídnutí kostí)

·         osteoartritidě (zánětlivému onemocnění kloubů)

·         poruchám rovnováhy

·         kostním zlomeninám

·         revmatoidní artritidě (zánětlivému onemocnění drobných kloubů)

·         nádoru tlustého střeva

·         nádoru prsu

·         nádoru endometria

·         těhotenské cukrovce

·         preeklampsii (život ohrožujícímu onemocnění těhotných)

·         syndromu polycystických ovarií

·         erektilní dysfunkci

·         bolesti

·         divertikulitidě

·         zácpě

·         onemocnění žlučníkuPotřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás