Nabízíme


Bolesti zad, kdy je třeba vyhledat odborníka?


Civilizační onemocnění - bolesti zad

Bolesti zad patří mezi tzv. civilizační onemocnění. Alespoň jednou v životě se s ním setkalo 80% dospělých lidí.

Kdy zvládnu bolesti zad sám?

Příčiny bolestí zad můžou být  různé. Jak rozlišíme, kdy si s bolestmi ještě můžeme poradit sami a kdy bychom už měli vyhledat odbornou pomoc?

Jedním z indikátorů, jak rozlišit druh bolesti je činnost, při kterých nás záda bolí.Máte-li obtíže při dlouhém a neergonomickém sezení, pravděpodobně se jedná „pouze“ o bolesti zad v důsledku nevhodné statické zátěže a pomůže Vám změna nastavení pracovního prostředí a zvýšení Vaši denní pohybové aktivity.


Jestliže Vás bolí záda při dlouhém stání, můžete patřit mezi jedince, kteří mají tzv. vadné držení těla ať už v důsledku anatomických poměrů (nastavení jednotlivých páteřních segmentů, případně pánve vůči sobě) nebo v důsledku svalové nerovnováhy. I tato příčina se dá do jisté míry řešit vhodnou pohybovou aktivitou a změnou pracovní zátěže.

Stres a bolesti zad

Dalším z významných faktorů ovlivňující bolesti zad je stres. Někdy může být stres samotnou příčinou, jindy může být spouštěcím faktorem do té doby „spícího“ problému. Významnou roli ve vzniku bolestí páteře hraje obezita, ale také nevhodná fyzická zátěž (nadměrná, jednostranná,…). Máte-li bolesti zad nebo i jiných částí pohybového aparátu při určitém sportu, je to známka toho, že něco děláte špatně. Někdy pomůže jedna konzultace s fyzioterapeutem, který příčinu odhalí a doporučí, jak ji odstranit.


Kdy vyhledat odbornou pomoc pro bolesti zad? 

Kdy bychom měli zpozornit a vyhledat odbornou pomoc? Jestliže Vám bolest propaguje do dolních končetin, třísel nebo břicha, může jít o funkční nebo i strukturální poruchu páteře, se kterou si už neporadíte sami a je vhodné vyhledat odbornou pomoc (fyzioterapeuta, rehabilitačního lékaře, neurologa). Fyzioterapeut Vám po vyšetření pohybového aparátu v souvislosti s Vaší anamnézou stanoví příčinu obtíží, kterou Vám pomůže vyřešit nebo Vás odešle k dalšímu nutnému vyšetření k odbornému lékaři.


Dalším z indikátorů bolestí zad, kdybychom měli vyhledat odbornou pomoc, jsou noční bolesti, ostrá bolest v reakci na kýchnutí nebo nemožnost najít úlevovou polohu. Někdy můžou být bolesti zad první známkou nějakého interního onemocnění, kdy dochází k jeho manifestaci v rámci tzv. vertebroviscerálních vztahů (každý orgán se projevuje specifickým obrazem funkčních poruch na pohybovém aparátu). I s tímto si zkušený fyzioterapeut dokáže poradit, případně Vás odeslat k dalšímu odborníkovi.

Mgr. Lenka Hellebrandová  Fyzioterapie u vás doma


Hledáte odborníka, fyzioterapeuta? Víte, že můžete mít odbornou fyzioterapeutickou  či ergoterapeutickou pomoc přímo v pohodlí domova?

Členka Advisory boardu Pro Fit Institutu,  autorka našich článků na fyzioterapuetická a ergonomická témata, včetně tohoto, mgr. Lenka Hellebrandová s kolegy od května 2015 otevřela ambulantní rehabilitační zařízení Hometherapy. Ambulance jsou na Praze 6 v ulici Kladenská 41/241, 50m od metra Bořislavka.  Kromě ambulantních služeb, poskytují také fyzioterapii, ergoterapii a logopedii přímo v pohodlí Vašeho domova na území Prahy, Brna, Berouna, Hořovic a Kladna, a to v plném komfortu a kvalitě, jako v ambulantních zdravotnických zařízeních.

Objednat se můžete na tel.: 774186189.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás