Nabízíme


Cvičení proti bolavým kolenům


Také vás občas zabolí kolena? 

Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem v našem těle. Je tvořen kostmi, menisky, vazy, šlachami a úpony okolních svalů. V koleni se spojují  dvě nejdelší kosti, takže v něm vzniká působení velké páky. Na koleno působí při chůzi resp. při běhu několikanásobek naší tělesné hmotnosti. Pokud máme nadváhu či obezitu je zatížení kolene bohužel o to vyšší.  Posílení svalů kolenního kloubu, stabilizace kolena, je tou nejlepší prevencí proti poranění kloubního kolenního aparátu. Správné posílení a stabilizace kloubu dokáže příznivě ovlivnit i již vzniklé bolesti kolene.


Cviky k posílení a protažení kolenního aparátu

1.       Poloviční sed...a nakonec nedosednu

Posílíme svaly stehen, hýždí, aktivujeme hluboký stabilizační systémVýchozí pozice je ve stoji před židlí, chodidla jsou na zemi položená na šíři boků, směřují vpřed. S výdechem krčíme kolena a pomalu si, jakoby sedáme hýžděmi na židli. Hlavu držíme v prodloužení páteře, lopatky stahujeme směrem dolů od uší, břicho oplošťujeme proti bederní páteři. Stále kontrolujeme, aby kolena nepřesahovala nad špičky chodidel. Paže směřují vpřed, jakoby objímaly velký sud. Na židli zcela nedosedneme, chvilku v maximální pozici vydržíme a vrátíme se zpět do vzpřímeného stoje.
Opakujeme 10x.

2.       Zvedání do výponu...o krapítko vyšší

Posílíme lýtkové svaly.Využijeme opory židle či stěny. Chodidla jsou na šíři boků, prsty směřují paralelně vpřed. Pomalu se zvedáme na špičky, chvilku vydržíme a opět klesáme zpět na zem.
Opakujeme 10x.

3.       Předklon k natažené končetině...kde to táhne, tam protahujete

Protahujeme zadní stranu stehen. Využijeme opěradlo židle, na které položíme nataženou dolní končetinu. Dolní končetina je mérně otevřená, špička směřuje mírně ven. S výdechem, s rovnými zády, hlava je v protažení páteře, se dle individuálních možností předkláníme k noze. V maximální poloze vydržíme 10 sekund, plynule dýcháme, s výdechem mírně zvyšujeme tah. Vystřídáme strany.

4.       Protažení lýtkových svalů-pamatujte na "poklopec"S oporou o židli či stěnu zanožíme pravou dolní končetinu vzad, pravá pata zůstává na zemi. Trup přeneseme mírně vpřed, koleno pravé dolní končetiny zůstává stále napnuté, pánev protlačujeme směrem vpřed. Aktivujeme břišní svaly, jako bychom si chtěli "dopnout pokopec u těsných kalhot". Vnímáme protažení pravého lýtka. V poloze plynule dýcháme a vydržíme 10 sekund. Totéž provedeme na druhou stranu.

5.       Balanc na jedné noze-jak dlouho to vydržíte?  

Posílujeme svaly stehna, zlepšujeme stabilitu kolene a kotníků.Stoupneme si na jednu nohu, máme mírně pokrčené koleno. Začátečníci mohou držet jen balanc na jedné noze.  Cvik ztížíme, tím, že pohybem trupu do různých směrů měníme těžiště, koleno stojné nohy stále směřuje nad 2. a 3. prst chodidla, stále se snažíme udržet balanc.
Cvičíme 2-3x 15 sekund na každou stranu.

6.       Výpad v kleku-hrdě a s rozvahou

Protahujeme přední stranu stehen. V kleku na zemi vysuneme levou dolní končetinu vpřed tak, aby chodidlo bylo před kolenem a koleno i prsty u nohou směřovaly stejným směrem vpřed. Pánev protlačujeme směrem vpřed, trup je kolmo k zemi. Dbáme na to, abychom měli boky ve stejné výši. Vnímáme protažení přední strany pravého stehna. Plynule dýcháme, vydržíme 10 sekund a totéž provedeme na druhou stranu.

7.       Bojovník-statečný a účinný

Komplexní posílení svalů kolene.

Z vzpřímeného stoje vysuneme pravou dolní končetinu vzad, chodidlo je vytočené ven 45o. Levé koleno je pokrčené v tupém úhlu, směřuje stejně jako prsty na chodidle. Vědomě se „odtlačujeme“ od předního chodidla a zároveň i od zadního chodidla, čímž dochází k izometrické aktivaci stehenních svalů. Vydržíme 20 sekund a totéž cvičíme na druhou stran, celé následně ještě jednou opakujeme.  

8. Rolování trupu od země s oporou o židli-prostě skvělé a úlevné protažení beder       

Posilujeme svaly zadní strany stehen, uvolněňujeme bedra.


Chodidla a část lýtek položíme na židli či postel. Aktivací hýždí a zadní strany stehen pomalu odlepujeme obratel po obratli od země až do maximální pozice, kde chvilku vydržíme. Poté opět pomalu vracíme plynule k zemi.
2-3x opakujeme 10x zvednutí.

Všem kolenům zdar a sílu přeje

Marie Skalská

PS: a ty báječné leginy,  které sedí jak ulité a skvělé mikiny na cvičení můžete mít taky, mrkněte na www.nessisport.cz.Hlavní pravidla při cvičení:

  • Při pokrčení koleno vždy směřuje nad 2. a 3. prst stejného chodidla. Na toto pravidlo dávejte pozor nejenom při cvičení, ale i v běžném životě, např. při zdvíhání těžkých břemen, kdy se zvedáme z podřepu či rotujeme tělem do stran.   
  • Při výpadu by měl být v koleni tupý úhel, tj. vidíte si shora vždy alespoň 1/3 chodidla.
  • Necvičte přes subjektivní bolest.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás